BIUROWI.PL - Artykuły biurowe, chemia profesjonalna i gospodarcza, BHP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

KATEGORIE PRODUKTÓW

Gaśnice - rodzaje i zastosowanie

Gaśnice to doskonale znane elementy ochrony przeciwpożarowej. Znaleźć je można w każdym budynku użyteczności publicznej: od szpitala, po akademiki, czy centra handlowe. Charakterystyczne, widoczne z daleka czerwone butle doskonale rozpoznaje każdy, nawet najmłodsi. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów gaśnic, które dedykowane są różnych typom pożarów. Sprawdź, czym się różnią i jaka gaśnica będzie odpowiednia do gastronomii, czy biura, a jaka gaśnica do auta.

Jakie są rodzaje gaśnic?

Czym różnią się poszczególne gaśnice? Rodzaje determinowane są między innymi przez materiał gaszący, który się w nich znajduje. Może to być woda, proszek, piana lub dwutlenek węgla. Na przykład gaśnica proszkowa jest dość uniwersalna i nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych do 1000 V. Warto jednak pamiętać, że na ugaszonych w ten sposób przedmiotach mogą zostać trudne do usunięcia ślady. Jeśli natomiast prowadzisz punkt gastronomiczny, w Twoim lokalu powinna pojawić się gaśnica pianowa, która świetnie radzi sobie z płonącym tłuszczem, którego przecież pod żadnym pozorem nie należy gasić wodą. Bardzo ważne jest, żeby gaśnica została dopasowana do specyfiki danego miejsca. Inna będzie bowiem potrzebna do ugaszenia firmowego archiwum, czy serwerowni, a inne będą dedykowane gaśnice do domu. Oprócz gaśnic proszkowych, śniegowych (CO2), pianowych i płynowych, wyróżnia się jeszcze inne rodzaje gaśnic m.in. wodno mgłowe, po które warto sięgnąć, gdy dojdzie do zapalenia się ubrań na człowieku. Jeśli jesteś w nowym miejscu, zwróć uwagę na znak gaśnica, ponieważ to on wskazuje lokalizację podręcznego sprzętu gaśniczego, który może okazać się potrzebny. 

Co oznaczają litery ABCD na gaśnicach?

Na każdej gaśnicy znajdziesz różne oznaczenia, w tym również instrukcję jej uruchomienia. Uwagę przyciągają jednak piktogramy, do których przypisane są zwykłe litery alfabetu. Nie są one przypadkowe, lecz informują o tym, do jakiego rodzaju płonącego materiału mogą być zastosowane.

Poniżej znajdziesz gaśnice (rodzaje) według oznaczeń literowych:

- A – do gaszenia ciał stałych np. drewna, papieru, węgla lub tworzywa sztucznego,

- B – do gaszenia cieczy palnych np. benzyny, parafiny, alkoholu,

- C – do gaszenia gazów palnych takich jak metan, czy propan,

- D – do gaszenia metali palnych np. glinu, sodu, potasu, magnezu,

- F – do gaszenia tłuszczy i olei łatwopalnych.

Jaka gaśnica do biura, a jaka do samochodu?

Wybierając gaśnice do przestrzeni komercyjnych, warto pamiętać o tym, że na każde 300 m2 przypada jedna gaśnica, jeśli natomiast przestrzeń stanowi strefę zagrożoną i mierzy 600 m2, wówczas potrzebna będzie gaśnica 6 kg (1kg na każde 100 m2). O ile gaśnica do domu może mieć formę proszkową, to w przypadku dużych open space’ów z mnóstwem komputerów warto postawić na gaśnicę śniegową. Nie zapomnij również o wyposażeniu swojego auta, zgodnie z prawem powinny się w nim znaleźć gaśnice samochodowe oraz trójkąt ostrzegawczy. Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale ją również warto ze sobą zabrać.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium