BIUROWI.PL - Artykuły biurowe, chemia profesjonalna i gospodarcza, BHP
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

KATEGORIE PRODUKTÓW

WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ O MARKERACH OLEJOWYCH

Marker olejny - co to jest?

Trzeba przyznać, że marker olejowy ma dość charakterystyczną sylwetkę. Najczęściej jest on zamknięty w metalowej obudowie, która posiada specjalną, ruchomą część. Służy ona do wymieszania ze sobą dwóch, znajdujących się w środku substancji. Dzięki temu tworzą one razem farbę olejną, którą można malować po praktycznie każdej powierzchni. Ważnym elementem markera jest też dobrze wszystkim znana, sprężynująca końcówka, której zadaniem jest dozowanie farby olejnej w odpowiednich ilościach. Funkcjonalność, to nie jedyna zaleta markerów olejnych. Ważną cechą tych produktów jest też ich niezawodność i trwałość. Marker olejowy spełni swoje zadanie nawet wtedy, gdy jest narażony na wiele różnych, często niebezpiecznych zjawisk fizycznych. Co więcej, farba olejna nie rozmazuje się, dzięki czemu przypadkowe przykrycie jej ręką po rozmazaniu, nie pogorszy jakości pisma. Jest ona też całkowicie odporna na działanie promieniowania UV, dzięki czemu napisany w ten sposób tekst nie straci swej wyrazistości po tym, jak zostanie poddany światłu słonecznemu.

Gdzie można wykorzystać markery olejowe?

W związku z wyjątkowością i funkcjonalnością markerów olejowych, są one wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach.

Renowacja nagrobków - nie wszyscy wiedzą, że markery olejne bardzo często wykorzystuje się np. przy renowacji nagrobków. Tak oryginalne zastosowanie tychże markerów wynika z ich właściwości. Otóż na wielu nagrobkach napisy z biegiem czasu zaczynają blaknąć, co jest skutkiem naturalnego oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Stosując marker można nie tylko odnowić umieszczone na nagrobku napisy, ale uniknąć sporych wydatków, jakie towarzyszyłyby konieczności zakupu nowej płyty.

Zdobienie szkła i produktów ceramicznych - ze względu na swe właściwości, marker olejny może być wykorzystywany m.in. do zdobienia powierzchni gładkich, a więc szkła i przedmiotów ceramicznych. W związku z tym, że technika malowania za pomocą markerów olejnych jest bardzo prosta, można tanim kosztem uzyskać bardzo ciekawie wyglądający produkt końcowy.

W przemyśle - markery olejowe sprawdzą się przede wszystkim jako narzędzia do oznaczania części, a także różnych rodzajów materiałów. Za pomocą tych niezwykłych pisaków można znaczyć przedmioty wykonane z drewna, metalu, a także tworzyw sztucznych i szkła.

Marker olejowy to świetne narzędzie pracy dla różnego rodzaju artystów.

Sprawdzi się on również w malarstwie, w którym wykorzystanie farb olejnych jest przecież bardzo częste. Co ważne, markery te można wykorzystać również w piśmiennictwie, a także jako wygodne w użyciu narzędzia do ilustrowania różnych treści.

Właściwości farby olejowej

Wykorzystywana w markerach farba olejna wyróżnia się bardzo ciekawymi właściwościami. Po pierwsze, doskonale kryje różnego rodzaju powierzchnie. Można nią malować zarówno struktury gładkie, jak i chropowate. Co więcej, olejowe markery - wbrew obiegowym opiniom - można zmywać. I choć nie jest to proste, to jednak wykonalne. Aby oczyścić daną powierzchnię ze znajdującej się na niej farby olejnej, należy zastosować benzynę, albo praktycznie dowolny rodzaj rozpuszczalnika. Doskonale w ten roli sprawdza się np. aceton, za pomocą którego można szybko i sprawnie usunąć wszystkie pozostałości farby. Można też skorzystać ze specjalnych zmywaków, których forma przypomina flamaster olejowy. W ich wnętrzu znajduje się specjalny rozpuszczalnik, który od razu usuwa niechciane zabrudzenia.

Końcówki piszące a właściwości markerów

Na ogólne właściwości markerów olejowych wpływ mają również ich końcówki piszące. Do najpopularniejszych z nich należą fibrowa okrągła końcówka lub precyzyjna końcówka igłowa. Za ich pomocą można łatwo oznaczać dowolne przedmioty i to niezależnie od ich rozmiaru, czy też zastosowanego do ich produkcji materiału wykonania. Różnica polega na tym, że wybierając końcówkę okrągłą użytkownik będzie mógł oznaczać dane przedmioty wyłącznie grubymi liniami. Z kolei w przypadku końcówki igłowej, linie te będą bardzo cienkie. Przykładem zastosowania olejowego markera z okrągłą z końcówką o szerokości np. 2,5mm cienką są np. wspomniane już wcześniej nagrobki. Do ich renowacji wykorzystuje się zwykle cienkie markery. Gruba końcówka okrągła pozwoli uzyskać czytelny, dobrze widoczny obraz, co będzie miało istotne znaczenie np. w trakcie oznaczania elementów wykorzystywanych np. w przemyśle. Z kolei końcówka igłowa cienka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne zaznaczanie wybranych elementów, a także podkreślanie ich kolorystyki.

Właściwości markerów olejowych a sposób wykonania obudowy

Ostatnim, zresztą dość ważnym parametrem markera olejowego, jest materiał z którego została wykonana jego obudowa. To od niego zależy trwałość samego markera i w konsekwencji jego zastosowanie. W przemyśle sprawdzą się mocne, twarde markery wyposażone w stalową obudowę. Są one droższe, ale za to zapewniają maksimum komfortu w trakcie pracy i dużo lepiej znoszą oddziaływania mechaniczne. Do prac renowacyjnych i plastycznych warto wykorzystać markery w obudowie plastikowej, które są lekkie i ergonomiczne. Mówiąc wprost - marker olejowy to idealny przykład na to, że nawet proste rzeczy mogą odegrać olbrzymią rolę w codziennym życiu.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium